وجود قالب Child Theme در کنار قالب های وردپرس برای چیست ؟

توضیحات وجود قالب Child Theme در کنار قالب های وردپرس برای چیست ؟ در زیر :

وجود قالب Child Theme در کنار قالب های وردپرس برای چیست ؟
وجود قالب Child Theme در کنار قالب های وردپرس برای چیست ؟

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که قالبی را دانلود کرده اما دو پوشه برای شما دانلود میشود که یکی با نام همان قالب و یکی دیگر با پیشوند Child یا قالب فرزند دانلود میشود. در این میان سوال هایی نیز در ذهمن کاربران نقش بسته میشود که چگونه باید از این قالب استفاده کرد و دلیل وجود ان در کنار قالب اصلی برای چیست ؟ با ادامه مطلب با ما همراه باشید تا سوال های بی جواب موجود در ذهن شما را جواب دهیم.

Child Theme در وردپرس

Child Theme یا قالب فرزند در وردپرس مانند یک قالب معمولی میباشد با این تفاوت که قابلیت و توابع مود نیاز خود را از قالب اصلی بدون پیشوند Child یا قالب والد به ارث می‌ برد. کاربران زمانی از این قالب فرزند یا در اسطلاح Child Theme استفاده می کنند که بخواند علاوه بر سفارشی‌ سازی کردن و انجام تغییرات در قالب خود، در هنگام به‌ روزرسانی مانع از دست رفتن تغییرات شوند.

چگونگی پیدایش Child Theme در وردپرس

در گذشته این امکان وجود نداشت تا در هنگام بروزرسانی ها تنظیمات و سفارشی سازی ها از بین نروند. از این‌رو مسئله کمی پیچیده می‌شد چون در صورت به‌روزرسانی قالب، بخشی از تنظیمات و سفارشی سازی های کاربر بر روی قالب خود از بین می‌ رفت و از سوی دیگر در صورت عدم به‌روزرسانی احتمال هک شدن وجود داشت، همین مشکل باعث به وجود امدن مفهومی به نام قالب والد و Child Theme یا قالب فرزند در وردپرس شکل گرفت. Child Theme در وردپرس تمام قابلیت‌ها، ویژگی‌ها، کدها و تنظیمات دیگر قالب والد را بدون ایجاد تغییر در قالب والد، به ارث خواهد برد. این امر کاربران را قادر می‌ سازد تغییرات موردنظر و سفارشی‌سازی‌های خود را اعمال کنند بدون این‌که در قالب والد یا همان قالب اصلی تغییری ایجاد شود.

ویژگی‌های قالب والد (parent Theme)

ازلحاظ تئوری هر قالب وردپرس می‌تواند دارای قالب‌های فرزند باشد، اما باید در انتخاب قالب والد بسیار دقت کرد چون قالبی که دارای توابع محدود و ویژگی‌های ضعیف باشد برای والد بودن مناسب نیست.قالب والد که اصولاً فریم‌ورک نیز نامیده می‌شود در صورتی مناسب است که ویژگی‌ها و قابلیت‌های قوی و خاص خود را داشته باشد و این امکان را در اختیار طراحان و توسعه‌دهندگان قرار دهد که در کسری از زمان قادر به سفارشی‌سازی قالب فرزند باشند.

وجود قالب Child Theme در کنار قالب های وردپرس برای چیست ؟
وجود قالب Child Theme در کنار قالب های وردپرس برای چیست ؟

چرا از Child Theme در وردپرس استفاده کنیم؟

  • سرعت بخشیدن به فرایند توسعه.
  • کاهش دادن زمان ایاد یک سایت در وردپرس در زمان استفادهاز قالب اصلی یا قالب والد.
  • بخاظر ارث بری فرزند از والد، عناصری از جمله چارچوب‌ ها و قابلیت‌ ها و … به طور خودکار آماده هستند.
  • با وجود مورد بالا بنابراین لازم نیست که همه‌ چیز را کد نویسی کنید.
  • ایجاد قالب فرزند در کنار والد بسیار ساده بوده و مانند ساخت یک فایل style.css در یک پوشه است.

چه مواقعی از Child Theme در وردپرس استفاده کنیم؟

استفاده کاربران از قالب Child Theme یا قالب فرزمند بسته به نوع نیاز های خودشان میباشد برای مثال زمان طراحی سایت‌ های بسیار پیچیده یا سایت‌های بسیار ساده از این نوع قالب کمک می‌کنند. یک شخص به‌عنوان توسعه‌دهنده وردپرس، در گردش کاری خود هنگام ایجاد سایت با قالب‌های کیفیت بالا، از قالب‌های فرزند نیز کمک می‌گیرد تا به روند کاری طراحی سرعت ببخشد.

انتخاب قالب والد مناسب

یاد اور شویم که همه فریم‌ ورک‌ ها قالب والد هستند اما همه قالب‌ های والد فریم ورک نیستند، پس بنابر این باید قالبی را به‌عنوان والد انتخاب کنید که دارای ویژگی‌های خاص و قابلیت‌های زیادی در خود باشد. برای مثال در حال ساخت یک Child Theme در وردپرس هستید (قالب فرزند شامل فایل style.css و فایل functions.php میباشد) ولی فوتر قالب والد را نمی‌پسندید بنابراین footer.php را به قالب فرزند اضافه می‌کنید. همین‌طور برای هدر و دیگر عناصر نیز این کار را انجام می‌دهید. این روش کاملاً غلط است و باید در انتخاب قالب والد تجدیدنظر کنید چون اصل مفهوم قالب فرزند ارث‌بری از والد است نه ساخت یک قالب کامل.

مزایای استفاده از Child Theme در وردپرس

قالب فرزند مانند سایر موارد دارای مزایا و معایبی در خود میباشد که شامل موارد زیر میباشد :

به‌روزرسانی‌های امن

Child Theme در وردپرس به‌طور خودکار ویژگی‌ها، سبک‌ها و مشخصات والدین را به ارث می‌برد. این خاصیت ارث‌بری باعث می‌شود تا از قالب فرزند استفاده کنید و تمام تغییراتی که ایجاد می‌کنید بر روی قالب فرزند اعمال شود و قالب اصلی یا والد هیچ تغییری نکند و خراب نشود و مهم‌تر آن‌ که زمانی که قالب والد را به‌روزرسانی کردید نگران از دست رفتن تغییراتی که روی قالب ایجاد کرده‌اید نخواهید شد. چون تغییرات و سفارشی‌سازی‌ها در قالب فرزند اعمال می‌شوند!

توسعه‌پذیری

دریافت قابلیت‌ های موردنظر  بدون کد نویسی زیرا قالب فرزند بر اساس یک چارچوب قدرتمند ایحاد شده و دارای انعطاف‌پذیر میباشد.

امکان بازبینی

هنگامی‌ که در حال ساخت یک قالب هستید باید در مورد ویژگی‌ها، سناریوها و کدها اول فکر کنید سپس طراحی کنید. اما در مورد قالب فرزند این‌چنین نیست و در صورت فراموشی کدها و سایر موارد به‌سادگی می‌توانید به توابع والد رجوع کنید و موارد موردنظر را بازبینی کنید.

معایب استفاده از قالب فرزند در وردپرس

یکی از بزرگ‌ترین معایب استفاده از قالب‌های فرزند در وردپرس، زمان لازم برای یادگیری موضوع ارث‌بری و والد است. منحنی یادگیری به‌خصوص هنگامی‌ که با چارچوب‌های قوی کار می‌کنید روند کندی دارد. زیرا هر یک از آن‌ها دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های خود هستند. اما روند پیشرفت پس از کار با چندین قالب وردپرس روبه بهبود خواهد رفت و در کسری از زمان قادر به طراحی خواهید بود. یکی دیگر از معایبی که ممکن است توسعه‌دهنده را مأیوس کند، تغییرات حاصل از سوی مؤلف در قالب والد است.

قالب والد دارای ویژگی خاصی است

به‌عنوان‌ مثال قالب والد دارای ویژگی خاصی است که در قالب فرزند نیز از آن استفاده می‌کنید اما پس از به‌روزرسانی این ویژگی از قالب والد حذف می‌شود. در این صورت توسعه‌دهنده یا باید از آن ویژگی صرف‌نظر کند یا کد مربوطه را در قالب فرزند درج کند و یا این‌که افزونه و ابزارکی را جایگزین کند تا آن عملکرد را برایشان انجام دهد.

نتیجه نهایی

برای قالب‌های وردپرسی می‌توان قالب فرزندی تهیه کرد تا مشخصات قالب والد را به ارث ببرد و تغییرات موردنظر بر روی آن اعمال شود و در صورت بروزسانی قالب اصلی یا همان والد، خللی رخ ندهد. درصورتی‌که تغییرات موردنظر جزئی باشد استفاده از Child Theme در وردپرس توصیه نمی‌شود. اما اگر تغییرات قابل قبول بود، می‌توان از قالب فرزند کمک گرفت. در غیر این صورت اگر تغییرات بیش‌ازحد افراطی باشد، به فکر طراحی یک قالب سفارشی باشید.

توضیحات انگلیسی


ندارد